Vaše oči odmah odaju gdje ste bili i što ste radili, bez obzira na to jeste li slabo spavali ili plivali u bazenu s kloriranom vodom. Ali ponekad crvenilo i nadraženost mogu biti indikator dubljeg problema…
Crvene oči
Virusi: virusi ili lokalizirana infekcija mogu uzrokovati crvenilo očiju – problem obično počinje u jednom oku, ali može se proširiti i na drugo. Ostali simptomi upale su bol oko očiju, osjetljivost na svjetlo (fotofobija) i vlažne oči. Pomoći će vam antivirusne kapi koje vam može prepisati liječnik opće prakse. Ako dobijete herpes na ustima, nakon svakog dodirivanja operite ruke.
Iritis: ako vam oči poprime tamnocrvenu boju i osjećate pulsirajući bol, to ukazuje na to da imate iritis – upalu šarenice, obojenog dijela oka. Ovo oboljenje uzrokovano je reakcijom imunološkog sustava, ali njegovi stvarni uzroci nisu poznati. Crvenilo se javlja u samom središtu oka i širi se u širinu u periodu od 24 do 48 sati. Obično se ne proširi na drugo oko. Suzbijanju upale pomažu kapi s kortikosteroidima, a u težim slučajevima i antibiotici.
Visoki tlak: neprolazno crvenilo na bijelim dijelovima oba oka mogu ukazivati na povišeni krvni tlak. Visoki pritisak uzrokuje širenje ili puknuće kapilara, što ostavlja crvene mrljice na bjeloočnicama (ali ne na šarenici).
Krvarenje: ako jedno oko iznenada pocrveni bez drugih simptoma, to ukazuje na unutrašnje krvarenje – gdje krv istječe u tankoj opni kože na vanjskom dijelu oka. To je vrlo česta pojava, posebno kod starijih. Uzrok krvarenju može biti težak kašalj, povraćanje ili jako curenje nosa kod kojeg se naprežemo pri čišćenju.
Suhe oči
Menopauza: ona uzrokuje promjene u razinama hormona, što izaziva, među ostalim, slabljenje sustava vlaženja očiju. Smanjuje se proizvodnja tekućine koja vlaži površinu oka. Kako biste riješili problem, svakih deset minuta zatvorite oči na 20 sekundi. Također, rad u klimatiziranim prostorima ili predugo nošenje kontaktnih leća također isušuju oko. Tu pomažu kapi poznate pod imenom umjetne suze.
Sjogrenov sindrom: autoimuno stanje koje uzrokuje da tijelo napada žlijezde koje proizvode vlagu, što dovodi do abnormalno suhih očiju. Ostali simptomi uključuju ekstremno suha usta i umor mišića. Bolest se sporo razvija. Pogađa više žene no muškarce, obično se dijagnosticira četrdesetim i pedesetim godinama. Simptomi se mogu ublažiti umjetnim suzama.
Keratitis: stanje u kojem je rožnica, kupola na prednjem dijelu oka, postala suha. Utroci mogu biti različiti: ako niste pravilno zatvorili oči za vrijeme spavanja, ako ne trepćete dovoljno ili kao posljedica ozljede oka. Liječite ovo stanje umjetnim suzama.
Svrbež očiju
Blefaritis: ovo je iritacija i infekcija kože unutarnjih kapaka. Ponekad se na očnim kapcima pojavljuju pahuljice koje izgledaju kao perut, ali su to zapravo pahuljice kože kapka. Stanje može biti uzrokovano bakterijskom infekcijom, ali je također povezan s rosaceom. Ne postoji lijek za blefaritis, ali poneki liječnici savjetuju da prstohvat sode bikarbone otopite u čaši tople vode, uronite blaznicu i prođite rubom trepavica dva puta dnevno kako biste smanjili iritaciju.
Alergija: svrbež očiju često je simptom alergije, problema poznatog kao alergijski konjunktivitis. Postoje dvije vrste: sezonski alergijski konjunktivitis (ako ste izloženi travi, peludu, korovu) i trajni alergijski konjunktivitis (koji se događa tijekom cijele godine zbog izloženosti alergenima kao što su plijesan u domaćinstvu, prašina, dlake kućnih ljubimaca). Simptomi se mogu smiriti kad nestanu uzroci. Antihistaminici i steroidni nazalni sprejevi često mogu kontrolirati simptome oka.
Obojani prsteni oko irisa
Visoki kolesterol: mliječno bijeli prsten oko šarenice može biti znak povišenog kolesterola. Poznat kao arcus senilis, ovaj bijeli prsten je uzrokovan taloženjem masti u rožnici. Prsten bi trebao nestati s terapijom i promjenom načina života. Neće svaka osoba s visokim kolesterolom razviti ovaj simptom.
Oči mogu otkrivati stanje vašeg organizma
Wilsonova bolest: prsten oko očiju smeđe-bakrene boje može biti znak Wilsonove bolesti, rijetkog genetskog poremećaja koji onemogućuje da se organizam oslobodi viška bakra. Najčešće se javlja kod mlađih ljudi ispod 35 godina starosti. Liječi se lijekovima i izbjegavanjem namirnica koje su bogate bakrom kao što su jetrica, čokolada i gljive. Ukoliko se ovo stanje ne liječi može dovesti do oštećenja jetre i mozga.
Vodene oči
Blokirani suzni kanali: ako su suzni kanali blokirani, tekućina ne može oteći, a stagnacija tekućine može dovesti do infekcija, pa oči postaju vodenaste i nadražene. Oko 20 posto novorođenčadi ima blokirani suzni kanal kod rođenja, no to se obično izbistri kroz prvu godinu života. Kod odraslih problem obično izazivaju infekcije, upale, ozljede ili tumor. Liječenje ovisi o uzroku i dobi (kod kroničnog problema često je potreban manji kirurški zahvat), no obično se može dobro liječiti.
Suhe oči: i suhe oči mogu uzrokovati vodene oči. Ako su oči suhe, dolazi do iritacije, a to izaziva nakupljanje suza.
Promjene oblika
Ciste: mogući uzrok izbuljenih očiju može biti velika, unutarnja cista koja nije nužno bolna. Poznata je kao chalazion, a uzrokuje je blokada jedne od žlijezda u oku. Tekućina se ne može izlučivati ispravno, pa se formirao u oblik graška u očnom kapku. Topli oblozi mogu ublažiti područje potaknuti drenažu kanala, a ponekad ih treba kirurški ukloniti.
Dijabetes: spušteni kapak ponekad može biti znak problema s mišićima ili oštećenja živaca negdje drugdje u tijelu. Dijabetes može oštetiti fine krvne žile koje podržavaju živce u stražnjem dijelu oka. Međutim, ako je riječ o naglom spuštanju kapka, uzrok bi mogla biti mala aneurizma u mozgu, moždani tumor ili tumor na vrhu pluća, tako da odmah potražite liječničku pomoć.
Bol u oku
Abrazija rožnice: abrazija rožnice izaziva vrlo oštru bol i oko se instinktivno zatvara kako bi zaštitilo rožnicu od jakog svjetla. Takve se ozljede obično liječiti same iako antibiotske kapi za oči mogu spriječiti daljnje infekcije.
Ulkus: ulkus rožnice može uzrokovati oštru, stalnu bol u oku, ali i smanjiti sjaj u oku. Od ovog stanja najčešće pate osobe koje nose kontaktne leće, ali također može biti posljedica infekcije oka. Važno je da brzo posjetite liječnika kako biste na vrijeme počeli terapiju antibiotskim kapima ili steroidima.
Glaukom: duboka uporna bol može biti znak glaukoma koji, ukoliko se ne liječi, može dovesti do sljepoće.
Preuzeto iz: www.tportal.hr