Tropske zebra ribice pokazale su se vrlo korisnima u istraživanju načina na koji dijabetes oštećuje mrežnicu i može dovesti do sljepoće…
Osim što nam pružaju sate i sate čarobnog, hipnotizirajućeg odmora, tropske ribice su se pridružile velikom nizu životinja koje su predmet istraživanja sa svrhom unaprijeđenija našeg zdravlja.
Novi model dijabetičke retinopatije, komplikacije šećerne bolesti koja može dovesti do sljepoće, koji su ponudile zebra ribice ukazuje kako stanice u pozadini oka koje su osjetljive na svjetlost (čunjići) odumiru na početku bolesti, te štite one koje stanice koje bi moglepomoći usporavanju gubitka vida, tvrdi doktor Brendan Kennedy sa Sveučilišta u Dublinu i čelnik Conway instituta koji provodi istraživanje. Zaštita neurona čunjića bi mogla ponuditi još jedan oblik terapije.
Kennedy ističe kako je cilj istraživanja bolje razumjeti dijabetičku retinopatiju, koja je odgovorna za sljepoću otprilike 2,5 osoba diljem svijeta, a to će napraviti tako što će se koncentrirati na čunjiće.
U početnom stadiju bolesti, krvne žile u pozadini oka postanu propusne, a u kasnijem stupnju one krivo rastu. Istraživači su se koncentrirali na ovu kasniju fazu kako bi pronašli lijek za stanje koje dovodi do gubitka vida.
“Još nismo sigurni što se događa kod ljudi, jer većina tkiva koja pregledamo je nakon smrti, no postoje određeni dokazi da ljudi izgube funkcije vida prije proliferativne faze bolesti [kasne]”, tvrdi doktor Kennedy.
Preuzeto iz: www.ordinacija.hr Autor: K. Horvat