Genska terapija bi mogla biti učinkovito korištena za liječenje djece s naslijeđenim problemima vida, pokazalo je novo istraživanje…
U najnovijim ispitivanjima provedenima u Americi, liječnici su uspjeli znatno poboljšati vid osmogodišnjeg pacijenta.
Objavljena na Lancetovoj web stranici (listopad 24.), studija pokazuje da bi rana intervencija naslijeđenih problema vida mogla biti ključna.
Istraživači iz medicinske škole na Sveučilištu u Pennsylvaniji su proučavali 12 pacijenata u dobi između 8 i 44 godine – petoro djece i sedam odraslih – koji pate od Leberove prirođene crne mrene(LCA). Genetski materijal potreban za korigiranje LCA je ubrizgan u jedno oko svakog sudionika. Izvješteno je da su svi pacijenti dobro reagirali na liječenje, i iako se vid pacijenata nije poboljšao dovoljno da imaju ‘normalan’ vid, kod 6 pacijenata je poboljšanje bilo dovoljno da se oni više ne smatraju legalno slijepima.
Ko-autorica istraživanja i direktorica Centra za staničnu i molekularnu terapiju, Katherine High je rekla: “Ovaj rezultat je jako uzbudljiv za čitavo područje genske terapije.“
“Ovo istraživanje pokazuje dramatične rezultate u obnovi vida kod pacijenata koji prethodno nisu imali mogućnosti za liječenje.“
“Dobiveni rezultati bi mogli ubrzati razvoj genske terapije za česte bolesti mrežnice, poput senilne makularne degeneracije.”
Preuzeto iz: http://www.otmagazine.co.uk